SADNICE JABUKE
Sadnice Jabuke su višegodišnja listopadna drvenasta voćka koja ima životni vek po 20, 30 pa i 40 godina. Voćne sadnice jabuke su pored šljive u našoj zemlji jedna od najvažnijih voćki kako u ishrani tako i u proizvodnji voća.
Voćne sadnice jabuke imaju posebno mesto u našoj a i svetskoj voćarskoj privredi što je posledica velike prilagodljivosti voćne sadnice jabuke, visoki kvalitet plodova i svakodnevna upotreba u ishrani.

JONAGOLD
Dobro podnosi zimske mrazeve i umereno je osetljiv na gljivične bolesti. Plod je krupan, zeleno žut sa prugastim crvenilom.
Vreme zrenja: sredinom septembra.
Podloga: M – 26

AJDARED
Osetljiva je na pepelnicu, a tolerantna na čađavu krastavost. Najrodnija sorta u nasim uslovima. Plod je krupan.
Vreme zrenja: druga polovina septembra.
Podloga: M-9, MM-106

GRENI SMIT
Važi za veoma otpornu jabuku i može se čuvati i do 6 meseci. Plod je krupan, izrazito zelene boje, kiseo i sočan.
Vreme zrenja: druga polovina oktobra
Podloga: M-9, M-26

GALA
Gala je relativno otporna na mrazeve. Plod je okrugao i srednje krupan, hrskav sa narandžasto crvenom dopunskom bojom.
Vreme zrenja: sredina septembra.
Podloga: M-9, M-26

ZLATNI DELIŠES
Plodovi se u hladnjači čuvaju do kraja maja. Diploidna je i umereno bujna sorta. Cveta srednje pozno i dugo. Pogodan je za gajenje u plantažnim zasadima.
Vreme zrenja: druga polovina septembra.
Podloga: M-9, MM-106

RAJDERS
Srednje bujno stablo, srednje rana epoha cvetanja i može da se koristi kao dobar oprašivač za mnoge sorte.
Vreme zrenja: sredina septembra.
Podloga: M-9, M-26

CRVENI DELIŠES
Plodovi su krupni do vrlo krupni, boja slamasto žuta, pokrivena crvenom bojom do tamno crvene boje u punoj zrelosti, sočna, slatka i aromatična, plodovi se mogu čuvati do aprila.
Vreme zrenja: prva polovina septembra.
Podloga: MM-106

MUCU
U hladnjači se čuva do aprila. Triploidna je sorta i bujna. Osetljiv je prema zimskim mrazevima. Rano prorodi. Obilno rađa. Plod je krupan, do veoma krupan, vrlo sličan zlatnom delišesu.
Vreme zrenja: krajem septembra.
Podloga: M-9, M-26

RED ČIF
Zvonolikog je oblika, slabije bujnosti i nešto slabije arome. Ima visoku rodnost.
Vreme zrenja: sredina septembra.
Podloga: MM-106

BREBURN
Braeburn je jedna od prvih dvobojnih sorti. Hrskava je, nije tvrda i vrlo je sočna. Ukus je oštar i osvežavajući, ali sa dobro izbalansiranim šećerima.
Vreme zrenja: druga polovina oktobra.
Podloga: MM-106

JONAGORED
Veoma je sličan Jonagold voćnim sadnicama, ali daje mnogo veće plodove. Meso je svetlo žuto, slatko i ukusno. Rađa obilno.
Vreme zrenja: sredina septembra.
Podloga: M-9, MM-106

GLOSTER
Plod je krupan do vrlo krupan, zarubljeno kupastog oblika. Boje je svetlo zelene, a dopunska je jednolično crvena. Slatko-blago nakiselog aromatičnog ukusa.
Vreme zrenja: početkom septembra.
Podloga: M-9, M-26
Izaberite naše voćne sadnice i budite najuspešniji!
VOĆNE SADNICE - RASADNIK SAVIĆ

Jabuka zahteva srednje prosečne temperature vazduha u vegetaciji 14 - 19 °C. Podnosi vrlo niske temperature vazduha od -25 do -28 °C (bez težih posledica) u vreme dubokog zimskog mirovanja kao i apsolutne maksimalne temperature do 35 °C (bez težih posledica, ali zavisno o relativnoj vlazi vazduha i vlazi zemljišta).
Pogoduje joj umjerena relativna vlažnost vazduha do 60 % i blaga strujanja u doba povećane vlažnosti vazduha ili jakih letnjih žega, ali joj štete topli i suvi vetrovi u vreme oplodnje. Osetljiva je na grad u svako doba vegetacije ali ne i snežni pokrivač u doba velikih hladnoća (pokriveno zemljište sprečava smrzavanje korenja).
Voda
Sistem navodnjavanja preporučljiv je kod intezivnog gajenja jabuka. Najčešće se upotrebljava sistem »kap po kap«. Najveću potrebu za vodom jabuke imaju u vreme cvetanja, tj. u maju.
Zemljište
Jabuka zahteva duboka zemljišta, peskovito-ilovastog sastava, s dovoljno humusa (barem 3 %) i mineralnih hraniva (npr. 10 mg fosfora i 20 mg kalijuma) kao i sa dobrim poljskim vodnim kapacitetom. Voli zemljišta blago kisele reakcije (pH 5,5 - 6,5) koja nemaju previše fiziološki aktivnog kreča (ne više od 5 %).
Etažne grane primarni su elementi krošnje, koje na sebi nose sekundarne, tercijarne itd., grane koje imaju funkciju rodnog drveta. Sekundarne grane na primarnoj grani od osnove prema vrhu moraju postepeno biti tanje i kraće. Druga etaža nalazi se na visini oko 70 cm, a treća na 50 - 60 cm.
Međuredni prostor zatravljuje se tek nakon 2 - 3 godine nakon podizanja zasada. Košenjem i malčiranjem površine u jabučnjaku povećava se sadržaj organske materije, poboljšavaju fizička, hemijska i biološka svojstva zemljišta. Sloj usitnjene organske materije omogućava bolje upijanje kiše i snega na padinama.
Smanjuju se nagla kolebanja temperature zemljišta, pa je leti zemljište ispod malčiranog sloja hladnije (uz visoke temperature zemljišta koren slabije prima hranu), a zimi toplije (pa teško dolazi do izmrzavanja gornjega korenja). Otpali plodovi pre berbe i u berbi manje se oštećuju i prljaju. Iz zemljišta ispod tratine smanjuje se gubitak azota. Posle košenja trave taj azot se vraća u zemljište, ali tada u organskom obliku.
Time se voćnjaci mogu štedljivije đubriti azotom, pa ne dolazi do zagađenja vodotokova. Nedostatak je u tome što u razdobljima suše, travni pokrivač oduzima potrebnu vlagu korenu jabuke. Da bi se to ublažilo, zatravljeni sloj u voćnjaku mora se redovno kositi 6 - 8 puta tokom vegetacije.
Drugo prihranjivanje voćaka obavlja se početkom juna, na istoj površini i istom vrstom i količinom mineralnog đubriva. Krajem avgusta u međuredove voćnjaka rasipa se 500 kg/ha mineralnog đubriva KAN 27%. Nakon toga sledi oranje, tanjiranje i drljanje međurednog prostora kako bi se mogla obaviti setva uljane repice (za zelenišno đubrenje).
Druga godina - Pre početka vegetacije obavlja se prihrana azotom (150 g KAN 27% po stablu). Uljana repica u međurednom prostoru se zaorava kada bude u punom cvetanju. Drugo prihranjivanje azotom obavlja se početkom maja istom vrstom i količinom đubriva kao i u prvom prihranjivanju.
Treća godina - Prihranjivanje azotom obavlja se mesec dana pre cvetanja jabuka (u prvih deset dana marta), i to traktorskim rasipačem, s 200 kg/ha KAN-a 27%. Drugo prihranjivanje azotom obavlja se takođe mašinom, neposredno posle cvetanja (krajem aprila) s 200 kg/ha KAN-a 27%. U jesen, posle berbe plodova, aplicira se mineralno đubrivo NPK 5:20:30, u količini 800 kg/ha.
Četvrta godina - Prvo prihranjivanje azotom obavlja se mesec dana pre cvetanja jabuka, a drugo prihranjivanje posle cvetanja i to oba sa 150 kg/ha KAN-a 27 %.
Fiziološka zrelost - nastupa kad je plod jabuke najkrupniji, a semenke mogu u povoljnim uslovima proklijati.
Tehnološka zrelost - nastupa kad plodovi postignu najbolje karakteristike potrebne za dalju namenu (konzumacija, čuvanje u skladištu, čuvanje u hladnjači ili prerada).
Za različite sorte jabuka potrebni su različiti uslovi čuvanja. Preporučuje se čuvanje plodova jabuka u hladnjači s kontrolisanom atmosferom (0 - 5 °C, koncentracija CO2 2 - 4 %, koncentracija O2 1 % i relativna vlažnost vazduha 90 - 92 %).
U takvim uslovima jabuka se može čuvati 6 - 12 meseci. Ako plodovi jabuka stoje 4 dana na temperaturi 20 °C, smanjuje im se vreme čuvanja u hladnjači za jedan mesec. Plodovi namenjeni dužem čuvanju moraju biti zdravi (bez znakova fiziološkog oboljenja) i što ujednačeniji. Ako ne postoji mogućnost čuvanja jabuka u hladnjači, onda ih je potrebno potopiti u rastvor bogat kalcijumom.